KD1084DT25R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KD1084DT25R
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 5A DPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
2
Input Bias Current :
5mA
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Output Voltage :
2.5V
Packing Method :
Tape and Reel
Reach Compliance Code :
not_compliant
Package / Case :
Number of Functions :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Outputs :
1
Output Voltage 1 :
2.5V
Lead Free :
Lead Free
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
3
Height Seated (Max) :
2.63mm
PSRR :
72dB (120Hz)
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Dropout Voltage :
1.3V
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Terminal Pitch :
2.28mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Dropout Voltage1-Nom :
1.3V
Voltage - Input (Max) :
12V
Output Type :
FIXED
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Current - Output :
5A
JESD-609 Code :
e3
Output Configuration :
Positive
Terminal Position :
Single
Base Part Number :
KD1084
Number of Regulators :
Voltage Tolerance-Max :
3%
Length :
6.5mm
Datasheets
KD1084DT25R
STMicroelectronics KD1084DT25R
Fixed 2.28mm KD1084 PMIC 3 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
KD1084DT25R Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 2 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~125°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 5A on this regulator. The total number of pins in the regulator is 3. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number KD1084. Packing the voltage regulator IC in this way is called TAPE AND REEL packing.
KD1084DT25R Features
1.3V dropout voltage