KD1070500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KD1070500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Mating Finish :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - UL :
300V
Wire Strip Length :
11-12mm
Pitch :
0.197 5.00mm
Packaging :
Bulk
Color :
Green
Number of Positions :
10
Current - UL :
12A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Plug Wire Entry :
180°
Housing Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Gauge or Range - AWG :
14-24 AWG
Number of Levels :
1
Insulation Height :
0.429 10.90mm
Type :
Plug, Female Sockets
Series :
KD
Feature :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Datasheets
KD1070500000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets KD Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
KD1070500000G Overview
KD1070500000G Features
KD series
KD1070500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
KD1070500000G Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM