KC25A9.501NLS
Mfr.Part #
KC25A9.501NLS
Description
SWITCH ROTARY 5POS 350MA 125V
Stock
400
In Stock :
400
Actuator Length :
9.50mm
Mount :
Panel
Voltage - Rated AC :
125V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Style :
Non-Shorting
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
5
Termination Style :
Solder Lug
Housing Material :
Glass Filled Nylon
Depth Behind Panel :
18.50mm
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Contact Finish :
Silver
Termination :
Lug
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
350mA