KC25A30.001NPS
Mfr.Part #
KC25A30.001NPS
Description
SWITCH ROTARY 5POS 350MA 125V
Product Category :
Number of Decks :
1
Mount :
Panel, Through Hole
Termination :
PC Pin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Index Stops :
FIXED
Current Rating :
350mA
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Voltage - Rated AC :
125V
Actuator Length :
30.00mm
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Index Angle :
30 °
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Depth Behind Panel :
14.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish :
Silver
Circuit per Deck :
DP5T
Contact Style :
Non-Shorting
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Number of Poles per Deck :
2
Operating Force :
8.770gfm
Current Rating (Amps) :
350mA AC