KC25A30.001NPF
Mfr.Part #
KC25A30.001NPF
Description
SWITCH ROTARY 5POS 350MA 125V
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Index Angle :
30 °
Contact Style :
Non-Shorting
Current Rating :
350mA
Actuator Length :
30.00mm
Termination :
PC Pin
Depth Behind Panel :
14.20mm
Voltage - Rated AC :
125V
2
Number of Decks :
1
Mount :
Panel, Through Hole
Operating Force :
8.770gfm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Non-Shorting (BBM)
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
350mA AC