KC25A30.001NLS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KC25A30.001NLS
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROTARY 5POS 350MA 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Number of Decks :
1
Index Angle :
30 °
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Circuit per Deck :
DP5T
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Index Stops :
FIXED
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Mount :
Panel
Actuator Length :
30.00mm
Termination :
Lug
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Force :
8.770gfm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
350mA
Number of Poles per Deck :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Insulation Material :
Glass Filled Nylon
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Depth Behind Panel :
18.50mm
Number of Positions :
5
Series :
KC
Termination Style :
Solder Lug
Housing Material :
Glass Filled Nylon
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
125V