KC22A13.002NLS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KC22A13.002NLS
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROTARY 2POS 350MA 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Actuator Length :
13.00mm
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Current Rating :
350mA
Termination :
Lug
Termination Style :
Solder Lug
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Contact Style :
Non-Shorting
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 10.20mm Dia
Voltage - Rated AC :
125V
Operating Force :
8.770gfm
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Depth Behind Panel :
18.50mm