KC20A9.501NLS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KC20A9.501NLS
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Contact Finish :
Silver
Operating Temperature (Max) :
85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PCB Hole Count :
12
Termination Style :
Solder Lug
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Voltage - Rated AC :
125V
Termination :
Lug
Circuit per Deck :
DP6T
Contact Style :
Non-Shorting
Number of Positions :
6
Actuator Length :
9.50mm
Operating Force :
8.770gfm
Current Rating :
350mA
Series :
KC
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Panel
Index Stops :
Continuous
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Insulation Material :
Glass Filled Nylon
Housing Material :
Glass Filled Nylon
Number of Decks :
1
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Index Angle :
30 °
Depth Behind Panel :
18.50mm