KC15A13.02NPS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KC15A13.02NPS
Manufacturer
E-Switch
Description
KC15A13.02NPS
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Alternate PN :
G527556
Product Type :
Rotary Switches
Angle of Throw :
30°
Subcategory :
Switches
Depth Behind Panel :
14.20mm
Current Rating (Amps) :
350mA (AC)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 10.20mm Dia
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Decks :
1
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Termination Style :
PC Pin
Actuator Length :
13.00mm
Series :
KC
Voltage Rating - AC :
125 V
Package Type :
Bulk
Product Category :
Rotary Switches
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)