KC13A30.001NPS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KC13A30.001NPS
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROTARY 3POS 350MA 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Number of Positions :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
125V
Termination :
PC Pin
Contact Finish :
Silver
Current Rating :
350mA
Mount :
Panel, Through Hole
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Decks :
1
Operating Force :
8.770gfm
Circuit per Deck :
SP3T
Series :
KC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Non-Shorting
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Termination Style :
PC Pin
Actuator Length :
30.00mm
Depth Behind Panel :
14.20mm
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Index Angle :
30 °
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Index Stops :
FIXED
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)