KC12A30.001NPS
Mfr.Part #
KC12A30.001NPS
Description
SWITCH ROTARY 2POS 350MA 125V
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Depth Behind Panel :
14.20mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Current Rating :
350mA
Actuator Length :
30.00mm
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Rated AC :
125V
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Circuit per Deck :
SPDT
Angle of Throw :
30°
Number of Positions :
2
Termination :
Pin
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia