KC10A30.001NLS
Mfr.Part #
KC10A30.001NLS
Description
SWITCH ROTARY 12POS 350MA 125V
Stock
40
In Stock :
40
COPPER ALLOY
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Mount :
Panel
Actuator Length :
30.00mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Termination :
Lug
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Index Stops :
Continuous
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Number of Positions :
12
Circuit per Deck :
SP12T
Contact Finish :
Silver
Series :
KC
Voltage - Rated AC :
125V
Number of Decks :
1
Index Angle :
30 °
Current Rating :
350mA
Contact Style :
Non-Shorting
Mounting Type :
Panel Mount
Depth Behind Panel :
18.50mm