KC-18/12VDC
Mfr.Part #
KC-18/12VDC
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Description
RELAY SPDT 30A 12V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Relay Action :
Momentary
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
ECCN Code :
EAR99
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Turret
Relay Function :
SPST
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
ELV :
Non-Compliant
Surface Mount :
No
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Coil Voltage(DC)-Max :
12V
Contact Current Rating :
30A
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Lead Free :
Contains Lead
Coil Resistance :
48Ohm