KBP-17DG-110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KBP-17DG-110
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 110V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Product Depth (mm) :
45.24(mm)
Rad Hardened :
No
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Base Product Number :
KBP
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Mounting Style :
Socket
Features :
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Series :
KBP
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
4 Form C
Pick-up Voltage (Max) :
82.5VDC
Contact Rating (Current) :
10A
LED Indicator :
No
Pin Count :
20
Relay Construction :
Latching Double Coil
Operating Temp Range :
-45C to 85C
Coil Resistance :
4560(ohm)
Termination Style :
20-PIN CIRCULAR PLUG
Switching Voltage :
120VAC - Max
Package :
Bulk
Product Length (mm) :
61.11(mm)
Package / Case :
Dust Cover
Seal :
HERMETIC SEAL
Coil Current :
24(mA)
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Must Release Voltage :
Voltage Rating (VAC) :
120(V)
Coil Voltage DC :
110
Packaging :
Box or Tray
Coil Power :
2.65 W
Contact Current Rating :
10(A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Product Status :
Obsolete
Coil Insulation :
Operate Time :
25(ms)
Seal Rating :
Coil Suppression Diode :
Mounting Type :
Socketable
Contact Arrangement :
4PDT
Turn Off Voltage (Min) :
Product Height (mm) :
90.4(mm)
Turn On Voltage (Max) :
82.5 VDC