KA79M12TU
Mfr.Part #
KA79M12TU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Description
IC REG LINEAR -12V 500MA TO220-3
Manufacturer :
onsemi
Operating Temperature :
0°C~125°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Voltage Dropout (Max) :
1.1V @ 500mA
Pin Count :
3
Output Configuration :
Negative
Terminal Finish :
MATTE TIN
Terminal Position :
Single
Packaging :
Tube
Current - Output :
500mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Output Type :
FIXED
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Current - Quiescent (Iq) :
6mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
-12V
Qualification Status :
COMMERCIAL
Package / Case :
TO-220-3
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
PSRR :
60dB (120Hz)
Output Voltage 1 :
12V
Datasheets
KA79M12TU
onsemi KA79M12TU
Fixed PMIC 3 TO-220-3
KA79M12TU Overview
Deliveries are in Tube cases. The package is in a TO-220-3 case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 3 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Through Hole operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of 0°C~125°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Negative on this regulator. There is an output current of 500mA on this regulator. The total number of pins in the regulator is 3.