KA78RM33TU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KA78RM33TU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO220-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Type :
FIXED
Published :
PSRR :
55dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 500mA
Supplier Device Package :
TO-220-3
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators :
1
Output Configuration :
Positive
Base Part Number :
KA78RM33
Current - Output :
500mA
Packaging :
Tube
Current - Quiescent (Iq) :
5mA
Voltage - Input (Max) :
20V
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Supply (Max) :
10mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
KA78RM33TU
onsemi KA78RM33TU
[Voltage Regulators - Linear] onsemi KA78RM33TU Overview
Designed to deliver a fixed output voltage of 3.3V with a maximum current rating of 500mA, the KA78RM33TU is housed in a TO-220-3 package, offering excellent thermal performance and ease of integration into various electronic systems. Its robust construction and low dropout voltage make it ideal for applications requiring a steady power supply.
KA78RM33TU Features
  • Fixed output voltage of 3.3V
  • Maximum output current of 500mA