KA78R33CTU
Mfr.Part #
KA78R33CTU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-4 Full Pack
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO220F-4L
Stock
173
In Stock :
173
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Voltage :
3.3V
Output Voltage 1 :
3.3V
Max Output Current :
1A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
15W
Operating Temperature :
-20°C~80°C
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Min Output Voltage :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1A
Number of Terminations :
4
Weight :
2.829g
Dropout Voltage :
500mV
Number of Pins :
4
Package / Case :
TO-220-4 Full Pack
Terminal Position :
Single
Number of Functions :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Nominal Output Voltage :
3.3V
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Height :
15.7mm
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 4 hours ago)
Control Features :
Enable
Voltage - Input (Max) :
35V
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Outputs :
1
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
Rail
Packaging :
Tube
Dropout Voltage1-Nom :
0.5V
Output Configuration :
Positive
Width :
4.5mm
Power Rating :
15W
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Base Part Number :
KA78R33
Min Input Voltage :
4V
Number of Regulators :
Qualification Status :
Not Qualified
Length :
10mm
Quiescent Current :
10mA
Lead Free :
Lead Free
Output Type :
FIXED
Power Dissipation :
15W
Published :
2011
Contact Plating :
Tin
Datasheets
KA78R33CTU
onsemi KA78R33CTU
Enable Fixed Tin KA78R33 PMIC TO-220-4 Full Pack
KA78R33CTU Overview
Tube cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in TO-220-4 Full Pack case. On the Linear IC itself, there are 4 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Through Hole operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -20°C~80°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 4 pins. For your information, the basic part number for this regulator IC is KA78R33. RAIL is the way in which the voltage regulator IC is packed. In order to meet the operation requirements, its maximal output current reaches 1A. It operates in the 10mA Quiescent Current state.
KA78R33CTU Features
500mV dropout voltage