K320FSH2/0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K320FSH2/0
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT HSG 6POS
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Black
Contact Type :
Female Socket
Accessory Type :
Connector Kit
Series :
UL1977 DIN
Current Rating :
320 A
Mounting Angle :
Straight
Type :
Arcless Din Connectors
RoHS :
Details
Termination Style :
Press Fit
Row Spacing :
Features :
Product Status :
Active
Product :
Connectors
Contact Termination :
Crimp
Number of Positions :
7 Position
Fastening Type :
Latch Lock
Contact Material :
Copper
Pitch :
Package :
Box
Contact Plating :
Silver
Connector Type :
Receptacle
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Gender :
FEMALE
Number of Rows :
Datasheets
K320FSH2/0
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM