K31F1C-P08LFG0-3500
Mfr.Part #
K31F1C-P08LFG0-3500
Number of Positions :
8
Number of Contacts :
8 Contact
Cable Opening :
0.118" ~ 0.138" (3.00mm ~ 3.50mm)
Current Rating :
7.5 A
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Voltage Rating :
300V
Datasheets
K31F1C-P08LFG0-3500
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
K31F1C-P08LFG0-3500 Overview
K31F1C-P08LFG0-3500 Features
ODU MINI-SNAP? F series
K31F1C-P08LFG0-3500 Applications
There are a lot of ODU
K31F1C-P08LFG0-3500 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER