K31F1C-P03LPH0-5000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K31F1C-P03LPH0-5000
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Number of Positions :
3
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
ODU MINI-SNAP® F
Termination :
Solder Cup
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Brass
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Feature :
Backshell
Shell Size - Insert :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Cable Opening :
0.177 ~ 0.197 (4.50mm ~ 5.00mm)
ODU K31F1C-P03LPH0-5000
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk Push-Pull
K31F1C-P03LPH0-5000 Overview
K31F1C-P03LPH0-5000 Features
ODU MINI-SNAP® F series
K31F1C-P03LPH0-5000 Applications
There are a lot of ODU
K31F1C-P03LPH0-5000 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER