K30F1C-P07LCC0-4500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K30F1C-P07LCC0-4500
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Push-Pull
Feature :
Backshell
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Orientation :
1
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Number of Positions :
Color :
Silver
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Cable Opening :
0.157 ~ 0.177 (4.00mm ~ 4.50mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Brass
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
0
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
ODU MINI-SNAP® F
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder Cup
ODU K30F1C-P07LCC0-4500
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 1 Push-Pull
K30F1C-P07LCC0-4500 Overview
K30F1C-P07LCC0-4500 Features
ODU MINI-SNAP® F series
K30F1C-P07LCC0-4500 Applications
There are a lot of ODU
K30F1C-P07LCC0-4500 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER