K222J15C0GF53H5
Mfr.Part #
K222J15C0GF53H5
Description
CAP CER 2200PF 50V C0G/NP0 RAD
Mono-Kap™ K
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Capacitance :
2200pF
Tolerance :
±5%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Lead/Base Style :
Formed Leads
Mount :
Through Hole
Length :
4mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Dielectric :
C0G
Published :
Terminal Shape :
Wire
Depth :
2.5mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
5.0038mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Temperature Characteristics Code :
C0G
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Lead Style :
Formed Leads
Datasheets
K222J15C0GF53H5
Vishay K222J15C0GF53H5
Mono-Kap™ K 2200pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial