K20L0C-P07LCC0-560S
Mfr.Part #
K20L0C-P07LCC0-560S
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Series :
ODU MINI-SNAP® L
Cable Opening :
0.197 ~ 0.220 (5.00mm ~ 5.60mm)
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shielding :
Shielded
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Feature :
Backshell, Strain Relief
Number of Positions :
7
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Shell Material :
Brass
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
ODU K20L0C-P07LCC0-560S
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk Push-Pull
K20L0C-P07LCC0-560S Overview
K20L0C-P07LCC0-560S Features
ODU MINI-SNAP® L series
K20L0C-P07LCC0-560S Applications
There are a lot of ODU
K20L0C-P07LCC0-560S Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER