K105K20X7RF53L2
Mfr.Part #
K105K20X7RF53L2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Series :
Mono-Kap™ K
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
500μm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
3.2mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1μF
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Pitch :
2.4892mm
Published :
Tolerance :
±10%
Height :
5mm
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
3.2mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Length :
30mm
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Terminal Shape :
Wire
Lead Style :
Straight
Datasheets
K105K20X7RF53L2
Vishay K105K20X7RF53L2
Mono-Kap™ K 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K105K20X7RF53L2 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
K105K20X7RF53L2 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V