K102K10C0GF53H5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K102K10C0GF53H5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead/Base Style :
Formed Leads
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Multilayer :
yes
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
5.0038mm
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
5mm
Capacitance :
1000pF
Lead Style :
Formed Leads
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Length :
3.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Series :
Mono-Kap™ K
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Depth :
2.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Datasheets
K102K10C0GF53H5
Vishay K102K10C0GF53H5
Mono-Kap™ K 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial