K101K15C0GH53H5
Mfr.Part #
K101K15C0GH53H5
Description
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 RAD
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
ECCN Code :
EAR99
10 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
100V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric :
C0G
Length :
4mm
Through Hole
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Depth :
2.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±10%
Capacitance :
100pF
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5.0038mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
Mono-Kap™ K
Number of Terminations :
2
Lead Style :
Formed Leads
Lead/Base Style :
Formed Leads
Size Code :
Datasheets
K101K15C0GH53H5
Vishay K101K15C0GH53H5
Mono-Kap™ K 100pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial