K101J15C0GL5UH5
Mfr.Part #
K101J15C0GL5UH5
Description
CAP CER 100PF 500V C0G/NP0 RAD
Lead Style :
Formed Leads
Capacitance :
100pF
Series :
Mono-Kap™ K
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Dielectric :
C0G
Depth :
2.5mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Radial
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated :
500V
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Length :
4mm
Size Code :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Published :
Lead/Base Style :
Formed Leads
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
K101J15C0GL5UH5
Vishay K101J15C0GL5UH5
Mono-Kap™ K 100pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial