K0900E70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K0900E70
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Datasheet
Download
Description
SIDAC 79-97V 1A TO92
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - DIACs, SIDACs
Terminal Form :
Wire
Package / Case :
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Rated DC :
70V
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
1A
Forward Voltage :
70V
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Elements :
1
Weight :
453.59237mg
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
3
Factory Lead Time :
20 Weeks
Case Connection :
Isolated
Configuration :
Single
Trigger Device Type :
SIDAC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Voltage - Breakover :
79V~97V
RMS Current (Irms) :
1A
Reach Compliance Code :
Unknown
Current - Breakover :
10μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Hold Current :
150mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Output Current :
1A
Datasheets
K0900E70
Littelfuse K0900E70
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Taiwan Semiconductor
    DIAC-TRIGGER DIODE, 400MW, 34V V
  • Powerex, Inc.
    SIDAC 7-9V 1A TO92
  • STMicroelectronics
    DIAC 35-45V 2A DO35
  • STMicroelectronics
    DIAC 28-36V 2A MINIMELF
    SIDAC 240-280V 1A DO214