JW2ASN-DC12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JW2ASN-DC12V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
DIP
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Operate Time :
15ms
Relay Action :
Momentary
Published :
Coil Voltage (DC) :
12V
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@30VDC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Depth :
12.8mm
Contact Current(AC)-Max :
5A
Weight :
13g
Operating Temperature :
-40°C~60°C
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
Box
Reference Standard :
CSA; FIMKO; SEMKO; SEV; TUV; UL; VDE
Power Consumption :
530mW
Body Height :
20.4mm
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
20 Weeks
Coil Current :
44mA
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@250VAC
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
DIP
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Voltage - Rated AC :
250V
ECCN Code :
EAR99
Release Time :
5ms
Coil Type :
Non Latching
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Must Release Voltage :
1.2VDC
Length :
28.6mm
Packaging :
Bulk
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Coil Power :
530mW
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Coil/Input Supply Type :
DC
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Mounting Type :
Through Hole
Coil Resistance :
270Ohm
Mount :
Through Hole
Coil Voltage :
12VDC
Series :
JW
Seal Rating :
Sealed - Fully
Contact Current(DC)-Max :
5A
Throw Configuration :
DPST
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
PC Pin
Number of Pins :
6
Termination Style :
PC Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Switching Voltage :
250VAC 30VDC -Max
Max Current Rating :
5A
Voltage - Rated DC :
30V