JSM1A-12V-5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JSM1A-12V-5
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 15A 12V
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Automotive Relays
Series :
JS-M
Body Breadth :
16 mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Through Hole
Coil Resistance :
225Ohm
Pbfree Code :
yes
Relay Action :
Momentary
Number of Pins :
4
Switching Voltage :
16VDC -Max
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Must Operate Voltage :
6.3VDC
Body Length or Diameter :
22mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Relay Type :
Automotive
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Coil Current :
53.3mA
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Max Voltage Rating (DC) :
16V
Contact (DC) Max Rating R Load :
15A@16VDC
Coil Voltage (DC) :
12V
Mounting Type :
Through Hole
Must Release Voltage :
0.9VDC
Contact/Output Supply Type :
DC
Operate Time :
10ms
Weight :
12g
Throw Configuration :
SPST
Release Time :
10 ms
Feature :
Sealed - Fully
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
PC Pin
Published :
2000
Electrical Life :
50000 Cycle(s)
Power Consumption :
640mW
Termination :
PC Pin
Coil/Input Supply Type :
DC
Max Current Rating :
15A