JR1AF-DC12V
Mfr.Part #
JR1AF-DC12V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Voltage(DC)-Max :
30V
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Release Time :
2ms
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Contact Material :
Silver Alloy
Relay Action :
Momentary
Coil/Input Supply Type :
DC
Operating Temperature :
-50°C~70°C
Mounting Type :
Through Hole
Termination Style :
PC Pin
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Coil Resistance :
270Ohm
Contact Rating (Current) :
16A
Physical Dimension :
28.6mm X 12.8mm X 29mm
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Coil Current :
44mA
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Throw Configuration :
SPST
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Through Hole
Operate Time :
10ms
Must Release Voltage :
1.2VDC
Series :
JR
Body Length or Diameter :
28.6mm
Body Height :
29mm
Lead Free :
Lead Free
Switching Voltage :
250VAC 30VDC -Max
Packing Method :
Box
Published :
Termination :
PC Pin
Coil Voltage (DC) :
12V
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Body Breadth :
12.8 mm
Coil Power :
530mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC