JR16WRA-10P(71)
Mfr.Part #
JR16WRA-10P(71)
Description
CONN RCPT MALE 10P SOLDER CUP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium, Brass
Voltage - Rated :
100VAC 140VDC
Material :
Metal
Insert Material :
Phenol Formaldehyde (PF)
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
118.1μin 3.00μm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reach Compliance Code :
Unknown
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Ingress Protection :
IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Gender :
Receptacle
Insulation Material :
Plastic
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
Keyed
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
No
Termination :
Solder Cup
Shell Finish :
Black Chromium
Contact Finish - Mating :
Silver
REACH SVHC :
No SVHC
Filter Feature :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
JR-W
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE; WATERPROOF
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Automotive, Industrial, Telecommunications
Shell Size - Insert :
16
Mount :
Bulkhead, Panel, Rear Side Nut
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
10
Empty Shell :
Current Rating :
5A
Color :
Black
RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Mixed Contacts :
Datasheets
JR16WRA-10P(71)
Hirose JR16WRA-10P(71)
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Solder Cup Silver Black Chromium Bulk Keyed Threaded