JQ1AP-B-18V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JQ1AP-B-18V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Relay Action :
Momentary
Mount :
Through Hole
Switching Voltage :
250VAC 110VDC -Max
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Termination Style :
PC Pin
Factory Lead Time :
24 Weeks
Physical Dimension :
20mm x 10mm x 16mm
Reference Standard :
CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power :
200mW
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Box
Series :
JQ
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Contact Rating (Current) :
10A
Max Voltage Rating (DC) :
110V
Must Release Voltage :
0.9VDC
Termination :
PC Pin
Published :
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Coil Voltage :
18VDC
Throw Configuration :
SPST
Operate Time :
5ms
Release Time :
2ms
Contact Material :
Silver Alloy
Coil Type :
Non Latching
Body Height :
16mm
Coil Insulation :
Class B
Type :
Electrical, Mechanical
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Body Breadth :
10 mm
Coil Resistance :
1.62kOhm
Must Operate Voltage :
14.4VDC
Coil Voltage (DC) :
18V
Electrical Life :
50000 Cycle(s)
Mounting Type :
Through Hole
Coil Current :
11.1mA
Contact (DC) Max Rating R Load :
3A@110VDC
Number of Pins :
4
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
ECCN Code :
EAR99
Body Length or Diameter :
20mm