JN1DS10SL3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JN1DS10SL3
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLG HSG FMALE 10POS INLINE
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Circular Connector Housings
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Contact Size :
22
Shell Material :
Synthetic Resin
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
14 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Mount :
Free Hanging
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
JN1
Housing Color :
Black
Operating Temperature :
-20°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Fastening Type :
Push-Twist
Shell Size - Insert :
S
Insert Material :
Synthetic Resin
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Published :
Number of Positions :
10
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
JN1DS10SL3
Plug Housing Synthetic Resin Free Hanging (In-Line) 10 Positions Tray Push-Twist Unshielded Contacts Not Included JN1
JN1DS10SL3 Overview
JN1DS10SL3 Features
JN1 series
JN1DS10SL3 Applications
There are a lot of JAE Electronics
JN1DS10SL3 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT