JG1AF-24V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JG1AF-24V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 24V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Series :
JG
Throw Configuration :
SPST
Weight :
7g
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Through Hole
Contact Material :
Silver Alloy
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Pbfree Code :
yes
Switching Voltage :
250VAC 110VDC -Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Must Operate Voltage :
19.2VDC
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Coil Resistance :
2.88kohm
Max Current Rating :
10A
Coil Voltage (DC) :
24V
Lead Free :
Lead Free
Coil Type :
Non Latching
Release Time :
3ms
Termination :
PC Pin
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
8A
Number of Pins :
4
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Operate Time :
5ms
Coil Current :
8.3mA
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Power :
200mW
Must Release Voltage :
1.2VDC
Max Voltage Rating (DC) :
110V
Coil Voltage :
24VDC