JC1AF-S-DC18V
Mfr.Part #
JC1AF-S-DC18V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 18V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Switching Voltage :
250VAC -Max
Contact Material :
Silver Alloy
Packaging :
Bulk
Operate Time :
15ms
Mounting Type :
Socketable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Coil Current :
50mA
Release Time :
2ms
RoHS Status :
RoHS Compliant
Must Operate Voltage :
14.4VDC
Min Operating Temperature :
-50°C
Coil Type :
Non Latching
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Voltage :
18VDC
Termination :
PLUG
Coil Voltage (DC) :
18V
Must Release Voltage :
1.8VDC
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Max Operating Temperature :
60°C
Lead Free :
Lead Free
Coil Power :
900mW
Operating Temperature :
-50°C~60°C
Published :
Throw Configuration :
SPST
Mount :
Socketable
Series :
JC
Contact Rating (Current) :
15A
Coil Resistance :
360Ohms