JC1A1BJ-DC24V
Mfr.Part #
JC1A1BJ-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
Must Operate Voltage :
19.2VDC
Contact Rating (Current) :
5A
Coil Power :
1W
Must Release Voltage :
2.4VDC
Termination :
PC Pin
Mounting Type :
Through Hole
Termination Style :
PC Pin
Coil Voltage (DC) :
24V
Contact Material :
Silver Alloy
Switching Voltage :
250VAC -Max
Coil Resistance :
576Ohms
Max Operating Temperature :
60°C
Throw Configuration :
DPST
Min Operating Temperature :
-50°C
Mount :
Through Hole
Coil Voltage :
24VDC
Operating Temperature :
-50°C~60°C
Coil Current :
41.6mA