JC1A1BF-S-DC12V
Mfr.Part #
JC1A1BF-S-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Coil Voltage :
12VDC
Max Operating Temperature :
60°C
Operating Temperature :
-50°C~60°C
Must Release Voltage :
1.2VDC
Coil Current :
83.3mA
Switching Voltage :
250VAC -Max
Termination :
PLUG
Coil Power :
1W
Throw Configuration :
DPST
Min Operating Temperature :
-50°C
Coil Resistance :
144Ohms
Contact Rating (Current) :
5A
Mount :
Socketable
Coil Voltage (DC) :
12V
Mounting Type :
Socketable
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)