JC1A1B-TM-DC24V
Mfr.Part #
JC1A1B-TM-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
Coil Power :
1W
Weight :
31g
Coil Current :
41.6mA
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Coil Resistance :
576Ohms
Operating Temperature :
-50°C~60°C
Max Operating Temperature :
60°C
Min Operating Temperature :
-50°C
Termination :
Quick Connect
Mounting Type :
Chassis Mount
Contact Rating (Current) :
5A
Switching Voltage :
250VAC -Max
Coil Voltage (DC) :
24V
Must Release Voltage :
2.4VDC
Throw Configuration :
DPST, SPST
Mount :
Chassis Mount
Coil Voltage :
24VDC
Termination Style :
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Contact Material :
Silver Alloy
Must Operate Voltage :
19.2VDC