JC1A1B-DC12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JC1A1B-DC12V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Voltage :
12VDC
Weight :
31g
Series :
JC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Coil Voltage (DC) :
12V
Mount :
Through Hole
Coil Resistance :
144Ohms
Coil Type :
Non Latching
Switching Voltage :
250VAC -Max
Min Operating Temperature :
-50°C
Throw Configuration :
DPST, SPST
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Lead Free :
Lead Free
Coil Current :
83.3mA
Release Time :
2ms
Coil Power :
1W
Termination :
PC Pin
Contact Material :
Silver Alloy
Operating Temperature :
-50°C~60°C
Published :
Operate Time :
15ms
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Form :
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Max Operating Temperature :
60°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Contact Rating (Current) :
5A
Termination Style :
PC Pin
Must Release Voltage :
1.2VDC