JC10F-010A-V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JC10F-010A-V
Manufacturer
Aim Dynamics
Package / Case
Module, Single Pass Through
Datasheet
Download
Description
CURRENT TRANS J&D 10A 10MM
Stock
108
In Stock :
108
Manufacturer :
Aim Dynamics
Product Category :
Current Sensors
Number of Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Sensing :
10A
For Measuring :
DC
Accuracy :
±2%
Response Time :
300ms
Linearity :
±2%
Package / Case :
Module, Single Pass Through
Series :
V
Mounting Type :
Free Hanging
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Output :
Ratiometric, 0V ~ 5V
Frequency :
50Hz~60Hz
Datasheets
JC10F-010A-V
Introducing Current Sensors Aim Dynamics JC10F-010A-V from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Package / Case:Module, Single Pass Through, Mounting Type:Free Hanging, Operating Temperature:-20°C~50°C, Output:Ratiometric, 0V ~ 5V, JC10F-010A-V pinout, JC10F-010A-V datasheet PDF, JC10F-010A-V amp .Beyond Current Sensors Aim Dynamics JC10F-010A-V ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Aim Dynamics JC10F-010A-V
V Series 1-Channel -20°C~50°C 50Hz~60Hz 10A Accuracy-±2% Linearity-±2%
JC10F-010A-V Overview
The current sensors are put into Module, Single Pass Through packages for safety protection.
JC10F-010A-V Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~50°C
1 Channels
Mounting Type: Free Hanging
Frequency: 50Hz~60Hz
Sensing Current: 10A