JC0-0019NL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JC0-0019NL
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
CONN JACK 2PORT 1000 BASE-T PCB
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Modular Connector Jacks With Magnetics
Packaging :
Tray
Contact Finish :
Gold
Number of Ports :
2
Connector Type :
RJ45
Orientation :
90° Angle (Right)
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Solder
IEC Conformance :
No
Mount :
Through Hole
Published :
Pitch :
2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
RoHS :
Compliant
Contact Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
LED Color :
Does Not Contain LED
Direction :
Up and Down
Package :
Tube
Shielding :
Shielded, EMI Finger
Product Status :
Obsolete
Number of Rows :
2
Tab Direction :
Up and Down
Applications :
10/100/1000 Base-T, AutoMDIX
Radiation Hardening :
No
Filter Feature :
yes
Features :
Board Guide
Number of Contacts :
20
Max Operating Temperature :
70 °C
Pulse Electronics Corporation
Depth :
29.59mm
Termination Type :
Solder
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Empty Shell :
Min Operating Temperature :
0 °C
DIN Conformance :
Length :
19mm
Series :
PULSEJACK™ JC
Shell Finish :
Nickel
Contact Plating :
Gold
Feature :
Board Guide
Operating Temperature :
0°C~70°C
Mixed Contacts :
Height Above Board :
1.005 25.53mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Shell Material :
Brass
UL Flammability Code :
94V-0