JB1DB10PL6
Mfr.Part #
JB1DB10PL6
Description
CONN PLUG HSG MALE 10POS INLINE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
B10
Published :
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Datasheets
JB1DB10PL6
JAE Electronics JB1DB10PL6
Plug Housing Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 10 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included JB1
JB1DB10PL6 Overview
JB1DB10PL6 Features
JB1 series
JB1DB10PL6 Applications
There are a lot of JAE Electronics
JB1DB10PL6 Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT