JANTX1N5663A/TR
Mfr.Part #
JANTX1N5663A/TR
Description
TVS DIODE 145VWM 234VC DO202AA
Product Category :
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.4A
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Packaging :
Bulk
Microchip
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
RoHS :
N
Power Line Protection :
No
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
234V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Microchip / Microsemi
Voltage - Breakdown (Min) :
162V
Type :
Zener
Supplier Device Package :
DO-202AA (DO-13)
Product Status :
Active
Series :
Military, MIL-PRF-19500/500
Product Type :
TVS Diodes
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
145V