JANTX1N5660A
Mfr.Part #
JANTX1N5660A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-13
Description
TVS DIODE 111VWM 179VC DO13
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Leakage Current :
5μA
Clamping Voltage :
179V
JESD-609 Code :
e0
Qualified
Type :
Zener
Number of Elements :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Mount :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
8.4A
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Pbfree Code :
No
Polarity :
Unidirectional
Peak Pulse Power :
1.5kW
Terminal Position :
Axial
Power Dissipation-Max :
1W
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Case Connection :
CATHODE
Number of Terminations :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
124V
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Military, MIL-PRF-19500/500
Test Current :
1mA
Number of Pins :
2
Reverse Standoff Voltage :
111V
Pin Count :
Published :
Package / Case :
DO-13
Terminal Form :
Wire
Unidirectional Channels :
1
Element Configuration :
Single
Reverse Breakdown Voltage :
124V