JANTX1N5652A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JANTX1N5652A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-13
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 53VWM 85VC DO13
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Series :
Military, MIL-PRF-19500/500
Qualification Status :
Qualified
Number of Elements :
1
Mount :
Through Hole
Pin Count :
2
Peak Pulse Current :
17.7A
Polarity :
Unidirectional
Test Current :
1mA
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Voltage - Breakdown (Min) :
58.9V
Type :
Zener
Terminal Form :
Wire
Number of Terminations :
Case Connection :
CATHODE
Peak Pulse Power :
1.5kW
Power Dissipation-Max :
1W
Pbfree Code :
No
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Reverse Standoff Voltage :
53V
Operating Temperature :
-65°C~175°C TJ
Power Line Protection :
No
Published :
Clamping Voltage :
85V
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Breakdown Voltage :
58.9V