JANTX1N5650A/TR
Mfr.Part #
JANTX1N5650A/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-13
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Package / Case :
DO-13
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Power Line Protection :
No
Unidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
70.1V
Brand :
Microchip / Microsemi
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Microchip
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Series :
Military, MIL-PRF-19500/500
Voltage - Breakdown (Min) :
48.5V
Product Status :
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
43.6V
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
RoHS :
N
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
21.4A