JANTX1N5633A
Mfr.Part #
JANTX1N5633A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-13
Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO13
Manufacturer :
Microchip Technology
Series :
Military, MIL-PRF-19500/500
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Breakdown (Min) :
9.5V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Connection :
CATHODE
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Current :
103A
Operating Temperature :
-65°C~175°C TJ
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Leakage Current :
10μA
Terminal Position :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Unidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Qualification Status :
Qualified
Clamping Voltage :
14.5V
Test Current :
1mA
ECCN Code :
EAR99
Published :
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
Wire
Number of Elements :
1
Package / Case :
DO-13
Power Line Protection :
No
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Peak Pulse Power :
1.5kW
Pin Count :
2
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Reverse Breakdown Voltage :
9.5V
Radiation Hardening :
yes
Pbfree Code :
No
Element Configuration :
Single
Polarity :
Unidirectional
Type :
Zener
Number of Pins :
Reverse Standoff Voltage :
8.55V
Power Dissipation-Max :
1W