JANKCDL2N5152
Mfr.Part #
JANKCDL2N5152
Package / Case
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Description
RH POWER BJT
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Package :
Bulk
Series :
Military, MIL-PRF-19500/544
Current - Collector (Ic) (Max) :
2 A
Current - Collector Cutoff (Max) :
50μA
Product Status :
Active
Power - Max :
1 W
Transistor Type :
NPN
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
80 V
Package / Case :
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Supplier Device Package :
TO-39 (TO-205AD)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
1.5V @ 500mA, 5A
Mounting Type :
Through Hole
Frequency - Transition :
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
30 @ 2.5A, 5V
Datasheets
JANKCDL2N5152
NPN -65°C ~ 200°C (TJ) 50µA TO-205AD, TO-39-3 Metal Can Through Hole
JANKCDL2N5152 Overview
As dc = Ic/Ib, DC current gain is the ratio of base current to collector current, and DC current gain for this device is 30 @ 2.5A, 5V.When VCE saturation is 1.5V @ 500mA, 5A, transistor means Ic has reached transistors maximum value (saturated).Supplier package TO-39 (TO-205AD) contains the product.The device has a 80 V maximal voltage - Collector Emitter Breakdown.
JANKCDL2N5152 Features
the DC current gain for this device is 30 @ 2.5A, 5V
the vce saturation(Max) is 1.5V @ 500mA, 5A