JANKCCD2N5153
Mfr.Part #
JANKCCD2N5153
Package / Case
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Description
RH POWER BJT
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
1.5V @ 500mA, 5A
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
70 @ 2.5A, 5V
Package / Case :
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Package :
Bulk
Series :
Military, MIL-PRF-19500/545
Frequency - Transition :
Supplier Device Package :
TO-39 (TO-205AD)
Current - Collector Cutoff (Max) :
50μA
Transistor Type :
PNP
Product Status :
Active
Current - Collector (Ic) (Max) :
2 A
Power - Max :
1 W
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C (TJ)
Datasheets
JANKCCD2N5153
PNP -65°C ~ 200°C (TJ) 50µA TO-205AD, TO-39-3 Metal Can Through Hole
JANKCCD2N5153 Overview
This device has a DC current gain of 70 @ 2.5A, 5V, which is the ratio between the base current and the collector current.A VCE saturation (Max) of 1.5V @ 500mA, 5A means Ic has reached its maximum value(saturated).Product package TO-39 (TO-205AD) comes from the supplier.Collector Emitter Breakdown occurs at 80 VV - Maximum voltage.
JANKCCD2N5153 Features
the DC current gain for this device is 70 @ 2.5A, 5V
the vce saturation(Max) is 1.5V @ 500mA, 5A